KINEZIOTAPING
Nejčastější použití:
- bolesti šlach a svalů
- nestabilita kloubů
- bolesti páteře
- tenisový loket
- bolesti po úrazech kloubů
- syndrom karpálního tunelu
- relaxace namožených, natažených nebo natržených svalů
- stimulace oslabených i naopak uvolnění zatuhlých svalů
- zredukování bolesti, otoků a modřin
- korekční techniky
Kineziotejping je metoda, která se používá na léčení bolestí svalů, vazů a kloubů, ať už se jedná o namožené, natažené či oslabené svaly, různé otoky nebo bolesti kloubů. Touto metodou lze rovněž léčit bolestivé jizvy, stavy po ortopedických operacích a široké uplatnění nachází metoda u sportovců všech odvětví.
Kineziotejping vyvinul koncem druhé poloviny dvacátého století v Japonsku lékař Kenzo Kase. Během následujících let se kineziotaping rozšířil do celého světa. Stal se součástí léčby sportovců.
Účinky kineziologického tejpu:
- zmírňuje bolesti
- podporuje svaly v pohybu
- uvolňuje nahromaděnou lymfatickou tekutinu
- koriguje postavení kloubů
- zlepšuje kinestetické povědomí držení těla
Tejpujeme výhradně profesionálními kineziotejpy značky KT TAPE. Máme na výběr ze dvou druhů, bavlněný a unikátní syntetický v krásných jasných barvách.
APLIKACE KINEZIOTEJPU
Elastická páska je aplikována na postižené místo tak, že umožňuje přirozený pohyb v plném rozsahu, oslabenému svalstvu zajistí potřebnou podporu a stabilizaci, stimuluje svalstvo a nervová zakončení a díky pevnému ale pružnému nalepení lehce přizvedává kůži a spojenou tkáň. To umožňuje volný přítok krve a dalších tělních tekutin do svalu a kolem něj. Zanícené tkáně jsou tak lépe čištěny vnitřním léčebným procesem našeho těla, bolest rychleji odeznívá a následné hojení je rychlejší. Aplikace je možná jak na svalytak na fascie, vazy, klouby. Tejpy neomezují pohyblivost, ponechávají se až 7 dnů, lze se s nimi běžně sprchovat. Jedinou kontraindikací je alergická reakce či případné problémy s kůží jako je lupénka, plísně, ekzém.
Kineziotejping se používá jako:
- svalová technika - nalepování elastických pásek s pružností odpovídající lidské kůži, kdy páska zvlní pokožku a tím umožní zvýšený trvalý průtok krve a lymfy (prodlužuje se tak uvolnění svalů, účinek lymfodrenáží i masáží a aktivují se ozdravné procesy)
- ligamentózní technika - je to technika na stabilizaci jednotlivých vazů, přechodových částí páteře, akupunkturních bodů a trigerpointů
- fasciová technika - tato technika normalizuje svalové napětí
- lymfatická technika - zamezuje opakované tvorbě lymfedémů (zvýšením průtoku lymfy odvádí toxiny z povrchových tkání)
- korekce jizev - strečováním okrajů nebo místa, jizvy uvolňujeme a odstraňujeme tím jak jizvy přirostlé k podkoží, tak jizvy keloidní
- technika mechanické korekce - odlehčením zlepšujeme postavení svalů, kloubů a kostí po úraze nebo při sportovním výkonu (např. pri tenise se tejpováním ramenního kloubu dosahuje nebývalé funkčnosti, pohyblivosti a odstranění akutních i chronických bolestí
Příprava na tejpování:
- chlupaté místa oholit, ale nedoporučujeme bezprostředně před tejpováním, kvůli podráždění kůže
- nekrémovat oblast tejpování
- po tejpování se alespoň 2 hodiny nesprchovat