BAŇKOVÁNÍ
INDIKACE:
- kloubní obtíže, tenisový a golfový loket,
- akutní bolest karpalnich tunelů bolesti zad, křížové krajiny,
- degenerativní onemocnění páteře, meziobratlové ploténky
- svalové bolesti, zrychlení metabolismu ve tkáních ,
- únava, nespavost, vysoký krevní tlak, celulitida
KONTRAINDIKACE:
- neznámá nebo nejasná diagnoza, bolesti a potíže nejasného původu
- teploty a horečky
- extrémní vyčerpání
- bolesti a selhání srdce
- krvácivé stavy, zvýšená krvácinost
- používání léků proti krvácivosti (Heparin, Varfarin, Anopirin)
- při nádorových a jaterních onemocněních
- při stavu intoxikace
- děti do 4 let
- omezeně při těhotenství, v 1. trimestru vůbec
- nebaňkují se místa s poškozenou tkání, mokvající ekzémy, krečové žíly, prsa žen, bradavky
Baňkování pohybového aparátu
Tato metoda je velmi stará, její původ není úplně jednoznačný. Zmínky o ní nepocházejí pouze ze staré Číny, kde je součástí medicíny dodnes, ale lze je také objevit ve starém Egyptě a Řecku. Jedná se tedy o velmi starou techniku, která dodnes úspěšně léčí lidi po celém světě.
Obecně lze říci, že je to léčebná metoda, která spočívá ve vytvoření podtlaku na kůži pomocí baněk. Podtlak vzniká pomocí vakuové pumpičky. Díky tomu se tkáň velmi intenzivně prokrví, což klasická masáž nezvládne. Baňky pomáhají proti bolestem zad a páteře, uvolňují ztuhlé svalstvo, stimulují krevní oběh, detoxikují tělo.
Jako ve všech oborech i v masážích se projevují nové postupy a inovace. Co se týká baňkování, existuje několik přístupů.
Baňky se postupně přikládají na celou plochu zad v přesně stanoveném schématu, tak aby v průběhu masáže byly efektivně ošetřeny všechny oblasti.
Velkou výhodou baňkování je uvolnění všech vrstev svalů, kůže, podkoží i lymfatického systému najednou. Je vhodnou alternativou pro ty, kteří z nějakého důvodu nevyhledávají klasické masáže, případně jsou jejich skvělým doplňkem. Další výhodou této specifické metody baňkování je mnohem menší množství kontraindikací. Lze jimi masírovat např. těhotné ženy.
Baňkovat pochopitelně lze i ostatní části těla, především dolní končetiny. V tomto případě je baňkování velmi vyhledáváno, díky skvělým výsledkům při zmírňování projevu celulitidy. Nedílnou součástí je i baňkování kloubů, nejčastěji ramen a kolen.
Na závěr je potřeba upozornit, že menší nevýhodou jsou hematomy na kůži, které se vytvoří po přiložení baněk, nejsou však nijak bolestivé a po pár dnech zmizí.